EMS w treningu interwałowym – jak zwiększyć spalanie kalorii i metaboliczną efektywność

Elektryczna Stymulacja Mięśniowa (EMS) zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Połączenie tej technologii z treningiem interwałowym może być kluczem do efektywnego spalania kalorii oraz zwiększenia ogólnej wydajności metabolicznej organizmu. Z naszego wpisu dowiesz się, jak wykorzystujemy EMS w treningu interwałowym i jakie korzyści może on przynieść.

Czym jest trening interwałowy i jak może być wspomagany przez EMS?

Trening interwałowy to forma ćwiczeń, która polega na naprzemiennym wykonywaniu intensywnych interwałów wysiłku z okresami aktywności o niskiej intensywności lub odpoczynku. Jest to technika, która przyspiesza metabolizm, zwiększa wydolność tlenową oraz wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Wprowadzenie Elektrycznej Stymulacji Mięśniowej (EMS) do tego równania może przynieść jeszcze lepsze efekty.

EMS to metoda treningowa polegająca na dostarczaniu impulsów elektrycznych do mięśni za pomocą specjalnych elektrod. Impulsy te emitują sygnały pochodzące z układu nerwowego, co powoduje skurcze mięśni. Dzięki treningowi EMS można zaangażować większą ilość włókien mięśniowych, co prowadzi do silniejszych skurczów i intensywniejszego wysiłku. W połączeniu z treningiem interwałowym, EMS wzmocni efektywność ćwiczeń i pomoże nam osiągnąć lepsze rezultaty w krótszym czasie.

Korzyści EMS w treningu interwałowym

Jakie główne korzyści przynosi nam trening EMS w połączeniu z ćwiczeniami interwałowymi?

1. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej – trening EMS stymuluje mięśnie głębokie, które często są trudniejsze do zaangażowania podczas tradycyjnych ćwiczeń. Dzięki temu trening interwałowy w połączeniu z EMS może prowadzić do szybszego wzrostu siły i wytrzymałości mięśniowej.

2. Przyspieszenie spalania kalorii – wzmożony wysiłek podczas intensywnego treningu interwałowego z EMS skutkuje większym zapotrzebowaniem energetycznym organizmu. Oznacza to efektywne spalanie kalorii nie tylko podczas samego treningu, ale również po nim – w okresie, kiedy organizm się regeneruje.

3. Redukcja tkanki tłuszczowej – połączenie EMS z treningiem interwałowym zwiększa tempo spalania tkanki tłuszczowej. Intensywne skurcze mięśni generowane przez impulsy elektryczne wymuszają na organizmie większe zużycie energetyczne, co może przyczynić się do efektywniejszej redukcji masy ciała.

4. Poprawa wydolności tlenowej – intensywny trening interwałowy sam w sobie poprawia zdolność organizmu do efektywnego wykorzystywania tlenu. Dodatkowo, EMS może wzmocnić ten efekt, angażując większą liczbę mięśni i zmuszając serce oraz płuca do intensywniejszej pracy.

Spalanie kalorii podczas treningu EMS… a także po nim

Spalanie kalorii podczas treningu EMS jest znaczące i może być porównywalne z tradycyjnym treningiem interwałowym. Wykonywanie intensywnego treningu interwałowego w połączeniu z elektrostymulacją mięśni daje nam więc najlepszy sposób na skuteczne ćwiczenia na spalanie kalorii. To jednak nie koniec – efekty EMS utrzymują się także po zakończeniu treningu.

Zwiększenie spalania kalorii dzięki EMS

Badania wykazały, że trening EMS może znacząco wpłynąć na zwiększenie spalania kalorii w okresie potreningowym. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to zjawisko jest zwiększony metabolizm potreningowy, nazywany również efektem „afterburn”. Organizm potrzebuje czasu na powrót do stanu spoczynku i regenerację mięśni po intensywnym treningu z EMS. W tym procesie zużywa dodatkową energię, co prowadzi do dalszego spalania kalorii nawet po zakończeniu ćwiczeń. W przeciągu 3 dni po wykonanym treningu EMS z trenerem możemy spalić nawet dodatkowe 630 kcal! 

Optymalny program treningowy z wykorzystaniem EMS i interwałów

Ułożenie odpowiedniego programu treningowego jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników. Jak stworzyć skuteczny plan treningu interwałowego?

 • Konsultacja z profesjonalistą – W EMS Studio Północna przed rozpoczęciem swojej przygody z elektrostymulacją odbędziesz rozmowę z naszym trenerem. Pozwoli to wykluczyć przeciwwskazania do ćwiczeń, określić Twój cel treningowy oraz dobrać odpowiednie ćwiczenia i parametry stymulacji mięśni. 
 • Ustalenie interwałów – Planując trening interwałowy z EMS ważne jest określenie intensywnych interwałów wysiłku i okresów odpoczynku. Mogą być np. sprinty lub skoki na skakance, które będą wykonywane naprzemiennie z okresami mniejszej aktywności. Nasi trenerzy dobierają ćwiczenia indywidualnie do każdej osoby, jej kondycji oraz oczekiwanych rezultatów. 
 • Zastosowanie EMS – Doświadczony trener odpowiednio ustawia intensywność impulsów stymulujących mięśnie podczas interwałów wysiłku.
 • Dostosowanie intensywności – Trening EMS jest intensywny sam w sobie, dlatego liczba interwałów na początku powinna być niewielka. Pierwszy trening EMS trwa zaledwie 12 minut. Każdy kolejny będzie stopniowo dostosowywany przez trenera pod względem intensywności i czas treningu do Twojego poziomu wydolności.
 • Regeneracja – Po treningu interwałowym z EMS zadbaj o odpowiednią regenerację. Właściwa dieta, sen i masaż mogą pomóc w szybszym powrocie do pełnej gotowości treningowej. Treningi EMS odbywają się tylko raz w tygodniu ze względu na dłuższą regenerację mięśni. Taka częstotliwość jednak w zupełności wystarczy, abyś mógł osiągnąć swoje treningowe cele. Dzięki krótszym i rzadszym w porównaniu do zwykłych treningów sesjom, cena treningu EMS kształtuje się bardzo atrakcyjnie. 

Trening interwałowy z EMS

Trening interwałowy z EMS to zaawansowana metoda łącząca korzyści treningu interwałowego z efektem stymulacji mięśniowej. Jeśli chcesz osiągnąć dobre i szybkie wyniki, ta kombinacja może być dla Ciebie odpowiednia. EMS może wzmocnić efekty treningu interwałowego, przyspieszając spalanie kalorii, zwiększając wydolność i przyczyniając się do redukcji tkanki tłuszczowej. 

Jeśli szukasz nowych, ciekawych form aktywności i chcesz osiągnąć szybkie rezultaty, warto spróbować połączenia tych dwóch zaawansowanych technik treningowych. Umów się na bezpłatną konsultację w EMS Studio Północna i dowiedz się więcej!

  Umów się na
  bezpłatną konsultację

  Zrób pierwszy krok w drodze po wymarzoną sylwetkę!

  Klikając "Wyślij" akceptujesz politykę prywatności.