Rehabilitacja i fizjoterapia za pomocą metody EMS

Metoda EMS jest wykorzystywana zarówno przez zawodowych sportowców jak i amatorów pragnących zadbać o kondycję i wytrzymałość mięśni w profesjonalnym studio EMS w Lublinie. Trening elektrostymulacji mięśni znalazł również szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji. Opracowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwiło stworzenie wysokiej klasy urządzeń do treningu EMS oraz kombinezonów wraz ze specjalną bielizną do treningu EMS, dzięki którym możliwe jest skuteczne leczenie coraz bardziej zaawansowanych chorób. 

Jak stosowana jest metoda EMS w fizjoterapii?

Zastosowanie elektrostymulacji mięśniowej umożliwia odpowiednią stymulację mięśni oraz układu nerwowego. Takie rozwiązanie daje ogromne możliwości w zakresie poprawy sprawności ruchowej, wzmocnienia mięśni oraz zmniejszania bólu mięśniowego. Ponadto trening metodą EMS wymusza prawidłowy przepływ krwi przez mięśnie, co przyspiesza zdecydowanie proces rehabilitacji. 

Stymulacja EMS zapewnia zewnętrzną aktywację mięśni poprzez wykonywanie ćwiczeń izometrycznych osobom częściowo sparaliżowanym, które nie są w stanie samodzielnie pracować mięśniami. Kiedy pacjent może się samodzielnie poruszać, elektrostymulacja może służyć skracaniu lub wydłużeniu mięśni poprzez proste ćwiczenia. 

Metoda EMS może być również wykorzystywana do reedukacji układu nerwowego. Specjalny program EMS wykorzystujący niskie częstotliwości impulsów zmniejsza intensywność treningową i nie wymusza pełnego napięcia mięśni, a jednocześnie spełnia swoje zadanie wzmacniania tkanki mięśniowej. 

Jakie schorzenia można leczyć metodą EMS?

Rehabilitacja oparta na metodzie EMS ma szeroki wachlarz zastosowań oraz odnotowuje wysoką skuteczność. Nie dziwi więc fakt, że jest często stosowana przez najlepszych fizjoterapeutów. Wokół metody EMS narosło wiele mitów, które z łatwością można obalić. Jednym z nich jest twierdzenie jakoby trening z zastosowaniem impulsów elektrycznych był niebezpieczny. Trening rehabilitacyjny z elektrostymulacją pod okiem wykwalifikowanych specjalistów może szybko przynieść zamierzone efekty i to w całkowicie bezpieczny sposób. 

Chroniczne bóle mięśni

Chroniczne bóle mięśni związane są z takimi chorobami jak infekcje wirusowe, chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak niedoczynność tarczycy oraz schorzeniami układu nerwowego. Metoda EMS jest skuteczna również w przypadku leczenia różnego rodzaju kontuzji wywołanych poprzez przeciążenia, nadmierne rozciąganie czy uraz. Bóle mięśniowe są wyjątkowo uciążliwe i mogą dotyczyć zarówno jednego konkretnego mięśnia jak i całej grupy mięśniowej. 

Dzięki zastosowaniu rehabilitacji z elektrostymulacją można w prosty sposób wyeliminować problem bólu mięśni. Ponadto fizjoterapia metodą EMS skutecznie redukuje spastykę mięśni i odleżynowe bóle mięśniowe. Ma pozytywny wpływ na wytrzymałość tkanki mięśniowej oraz dotlenienie. Do tego typu rehabilitacji dobierane są impulsy o odpowiednim natężeniu i intensywności, a dodatkowo ćwiczenia wykonywane przez podopiecznych dostosowuje się optymalnie do konkretnych obszarów mięśniowych. 

Atrofia mięśniowa

Do atrofii mięśniowej, czyli zaniku mięśni dochodzi najczęściej z powodu urazów kręgosłupa, oraz chorób układu nerwowego, takich jak udar mózgu, stwardnienie zanikowe boczne oraz stwardnienie mięśniowe. Częste przypadku wystąpienia atrofii odnotowuje się również wskutek chorób ogólnoustrojowych, przewlekłego unieruchomienia oraz odziedziczenia choroby genetycznej. 

Odpowiednia rehabilitacja opóźnia postępujące objawy atrofii mięśniowej oraz usprawnia funkcjonowanie chorej osoby. Fizykoterapia z użyciem elektrostymulacji jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia zaniku mięśniowego. Dzięki tej metodzie chory ma szansę nabrania odpowiedniej masy mięśniowej i przywrócenia sprawności w szybkim tempie. Trening rehabilitacyjny EMS przynosi dużo lepsze efekty niż tradycyjne terapie, zwłaszcza że każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. 

Bóle kręgosłupa

Silny ból w okolicy odcinka lędźwiowego może oznaczać poważne problemy, które wymagają odpowiedniej rehabilitacji. Ból może promieniować do kończyn dolnych jednostronnie lub dwustronnie. To z kolei generuje kolejne problemy, takie jak ból podbrzusza, czy nietrzymanie moczu. Rehabilitacja impulsami elektrycznymi jest uważana za jedną z najlepszych metod przeciwbólowych. 

Elektrostymulacja blokuje docieranie impulsów bólowych do mózgu i powoduje mimowolne skurcze mięśni. Fizjoterapia EMS przyczynia się do wzmocnienia i zwiększenia masy mięśniowej około kręgosłupa. Ponadto impulsy elektryczne zmniejszają ucisk kręgów na nerwy niwelując ból. 

Zalety rehabilitacji za pomocą elektrostymulacji 

Terapia z użyciem prądu należy do grona zabiegów fizykoterapeutycznych. Fizykoterapia to metoda leczenia, w której stosuje się jedynie naturalne czynniki lecznicze, takie jak temperatura, ultradźwięki, promieniowanie UV oraz prąd elektryczny.

Największe zalety stosowania elektrostymulacji podczas rehabilitacji:

 • możliwość osiągania satysfakcjonujących efektów w krótkim czasie,
 • metoda EMS nie nadwyręża osłabionego już organizmu, 
 • stanowi korzystne rozwiązanie dla osób osłabionych po kontuzjach, które mają ograniczone możliwości ruchowe,
 • fizykoterapia z użyciem prądu może być wykonywana w każdej pozycji ciała, w tym również na leżąco. 

Wykwalifikowany fizjoterapeuta po zapoznaniu się z historią choroby podopiecznego odpowiednio dobiera długość oraz częstotliwość treningów rehabilitacyjnych. Rehabilitacja przy użyciu elektrostymulacji jest stosunkowo nowym i innowacyjnym rozwiązaniem, ale dokładnie sprawdzonym i przetestowanym. Treningi metodą EMS uznaje się za całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla użytkowników. 

  Umów się na
  bezpłatną konsultację

  Zrób pierwszy krok w drodze po wymarzoną sylwetkę!

  Klikając "Wyślij" akceptujesz politykę prywatności.